Obligacje skarbowe rynkowe

Obligacje skarbowe rynkowe

Obligacje skarbowe rynkowe w znaczny sposób różnią się od oszczędnościowych. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na ich zakres, który jest szerszy i możemy inwestować znacznie rozsądniej i, co ważne, na wielu polach. Spróbujmy zatem zastanowić się, czy warto kupić tego typu papiery wartościowe i czego tak naprawdę się po nich spodziewać.

Obligacje skarbowe rynkowe przeznaczone są dla stosunkowo szerokiej grupy. Mogą je zakupić zarówno rezydenci, jak i nie- rezydenci, co stanowi już duże udogodnienie. Ci ludzie bywają osobami całkowicie prywatnymi, ale dopuszcza się również, aby w te papiery wartościowe inwestowały jednostki organizacyjne. Często reprezentują je tak zwane osoby prawne. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że różnica wcale nie jest taka duża, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników, które okazują się w praktyce bardzo istotne.

Każdy z nas, kto zdecydowałby się na zakup obligacji rynkowych ma prawo do obrotu nimi na giełdzie papierów wartościowych. Wycenia się je bowiem bardzo wysoko, stąd takie możliwości. To jednak nie wszystko, okazuje się również, że posiadacz obligacji rynkowej może ją sprzedać i dodatkowo na tym zarobić. Oczywiście, w praktyce jest to nieco bardziej skomplikowane, dlatego specjaliści radzą, by takich działań nigdy nie podejmować na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem okaże się z pewnością skorzystanie z pomocy doświadczonych pracowników biur maklerskich lub analityków finansowych, którzy znają specyfikę rynku finansowego oraz giełdy. Szczególnie ta ostatnia bywa ryzykowna, dlatego swoją decyzję należy odpowiednio przemyśleć.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na specyficzny sposób emisji obligacji skarbowych rynkowych. Otóż, sprzedaje się je w tak zwanych trzymiesięcznych emisjach, biorąc pod uwagę dzienną cenę sprzedaży wraz z naliczonymi odsetkami.

No Responses

Write a response