Co to jest fundusz zrównoważony?

Co to jest fundusz zrównoważony?

Coraz więcej ludzi decyduje się obecnie na inwestowanie swojego kapitału. Doskonale bowiem zdają sobie sprawę, że tylko dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest jego pomnożenie i zapewnienie sobie stosunkowego bezpieczeństwa finansowego. Zazwyczaj jednak nie wiemy, na co się zdecydować, jaką drogę oszczędzania wybrać. Niektórzy z nas zakładają lokaty, inni natomiast postanawiają zainwestować w tak zwane fundusze. Przykładem może być fundusz zrównoważony, który cieszy się dużą popularnością. Przyjrzyjmy się mu zatem nieco bliżej.

Okazuje się, że fundusz zrównoważony jest swoistą mieszanką inwestycji bezpiecznych oraz agresywnych. Strategia zależy przede wszystkim od aktualnej sytuacji na rynku finansowych, między innymi od notowań na giełdzie. Powszechnie stosuje się naprzemienne lub równoczesne inwestowanie na przykład w akcje i obligacje. Te pierwsze wymagają zimnej krwi oraz konsekwencji, wiąże się bowiem z nimi określone ryzyko. Nie możemy przewidzieć przecież w stu procentach, jak w przyszłości potoczą się losy wybranej przez nas spółki. Przez jakiś czas wszystko może się układać, potem jednak spółka upada. Oczywiście, nie zdarza się to często, taką opcję należy jedna wziąć pod uwagę.

Całkowicie bezpieczne są natomiast obligacje, czyli papiery wartościowe, zazwyczaj emitowane przez Skarb Państwa. Płacimy za nie, ale mamy gwarancję, że za jakiś czas pieniądze zostaną nam zwrócone, a dodatkowo otrzymamy spore odsetki, dzięki którym pomnożymy swoje pieniądze.

Nazwa funduszu zrównoważonego dotyczy właśnie tej mieszanej strategii. Polega przecież ona na takim dobieraniu inwestycji, aby równoważyły się zarówno ewentualne przychody, jak i straty. Na te ostatnie nie trzeba się nastawiać, lepiej bowiem myśleć pozytywnie.

Ogólnie jednak uważa się, że fundusz zrównoważony jest bezpieczny i warto w niego inwestować. Szczegółowe informacje o tym rozwiązaniu można uzyskać niemal w każdym banku albo u dobrego doradcy finansowego.

No Responses

Write a response