Jak podwyższyć swoją zdolność kredytową?

Jak podwyższyć swoją zdolność kredytową?

Zaciągnięcie kredytu zawsze wiąże się z koniecznością spełnienia różnego rodzaju warunków. Jednym z nich jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. To wymóg stawiany przez wszystkie banki. Niestety bardzo wiele osób spotyka się z decyzją odmowną dotyczącą wniosku kredytowego. Powodem jest zbyt niska zdolność kredytowa. Są jednak sposoby na to, aby ją zwiększyć.

Dochody i forma zatrudnienia

Jednym z głównych czynników, jaki wpływa na zdolność kredytową są dochody. Konkretnie rzecz ujmując ich wysokość. Im wyższe dochody tym wyższa zdolność kredytowa. Bez przychodów nie ma co liczyć na przyznanie przez bank kredytu. Warto zatem zadbać o jak najwyższe przychody. O ile jest to możliwe. Drugi ważny czynnik to forma zatrudnienia. Im bardziej stabilna tym lepiej. Dlatego banki najlepiej preferują umowy o pracę. Najlepiej na czas nieokreślony. Nie oznacza to, że uzyskanie kredytu przy umowie cywilno-prawnej nie jest możliwe. Oczywiście jest. Trzeba jednak liczyć się z tym, że bank z pewnością pozytywniej oceni wniosek kredytowy przy umowie o pracę.

Wydatki

Wpływ na zdolność kredytową mają także stałe wydatki i koszty. Nie jest możliwe, aby nie posiadać żadnych wydatków. Płaci się bowiem choćby na czynsz, abonament za telefon czy inne media. Warto jednak zastanowić się nad tym czy jest możliwość, aby jest ograniczyć. Im mniejsza kwota miesięcznych wydatków tym wyższa zdolność kredytowa. Takie miesięczne raty kredytów czy pożyczek ma wpływ na zdolność kredytową. Dobrym rozwiązaniem jest spłata jak największej liczby pożyczek przed złożeniem wniosku o duży kredyt.

Historia kredytowa

Bardzo ważna jest także historia kredytowa. Warto ją mieć. Składając wniosek o kredyt bank zawsze sprawdzi czy w przeszłości wnioskodawca zaciągał już jakieś pożyczki czy kredyty i czy spłacał je terminowo. Brak jakiejkolwiek historii kredytowej może sprawić, że bank będzie miał mniejsze zaufanie do wnioskodawcy. Inaczej jest jeśli wcześniej zaciągało się już pożyczki czy dokonywało zakupów na raty. Jeśli wszystkie te zobowiązania były spłacane terminowo, wówczas na banku taki wnioskodawca jest zdecydowanie bardziej zaufanym klientem.

No Responses

Write a response